Agencja marketingowa czy freelancer – kogo wybrać do marketingu twojej firmy?

W dzisiejszych czasach, kiedy marketing online stał się kluczem do sukcesu wielu firm, wybór odpowiedniego partnera do współpracy w tej dziedzinie jest kluczowy. Często stajemy przed dylematem: agencja marketingowa czy freelancer? Kogo wybrać do marketingu twojej firmy? Oto kilka kluczowych aspektów, które warto wziąć pod uwagę.

Agencja marketingowa

 

Agencja marketingowa to zazwyczaj zespół specjalistów zajmujących się różnymi aspektami marketingu. Dzięki temu, współpracując z agencją, masz dostęp do szerokiej gamy usług – od strategii marketingowej, przez social media, aż po reklamę online.

Zalety:

 • Wszechstronność: Agencje oferują kompleksowe usługi, co oznacza, że nie musisz szukać kilku freelancerów do różnych zadań.
 • Doświadczenie: Wielu specjalistów pod jednym dachem gwarantuje bogate doświadczenie i wiedzę.
 • Stabilność: Agencje zazwyczaj mają stałe zespoły, co przekłada się na ciągłość w realizacji projektów.

Wady:

 • Koszt: Współpraca z agencją może być droższa niż z freelancerem.
 • Formalności: Więcej biurokracji i formalności w porównaniu do współpracy z freelancerem.

Freelancer

 

 

Freelancer to osoba samodzielnie oferująca swoje usługi w zakresie marketingu. Może to być specjalista od social media, copywriter, grafik czy ktoś inny.

Zalety:

 • Elastyczność: Freelancerzy są zazwyczaj bardziej elastyczni w kwestii terminów i sposobu realizacji zadań.
 • Osobiste podejście: Bezpośrednia komunikacja z freelancerem może przynieść lepsze zrozumienie twoich potrzeb.
 • Koszt: Współpraca z freelancerem może być tańsza niż z agencją.

Wady:

 • Specjalizacja: Freelancerzy są zazwyczaj specjaliści w jednej dziedzinie, co może wymagać zatrudnienia kilku osób do różnych zadań.
 • Nieprzewidywalność: Freelancerzy mogą mieć różne dostępności, co może wpłynąć na ciągłość projektu.

Cena agencji marketingowej vs. stawki freelancerów: Jakie koszty marketingu twojej firmy?

 

Decydując się na działania marketingowe dla swojej firmy w 2024 roku, stajesz przed wyborem: freelancer czy agencja marketingowa? Oba wybory wiążą się z różnymi kosztami. Oto szczegółowy przegląd cen i stawek w obu przypadkach.

Freelancerzy: Freelancerzy oferują różnorodne metody rozliczenia:

 1. Stawka godzinowa: Płacisz za czas poświęcony przez eksperta na twój projekt. Stawki różnią się w zależności od specjalizacji i doświadczenia freelancera.
 2. Opłaty za projekt: Niektórzy freelancerzy preferują ustalanie ceny za cały projekt, np. za pakiet grafik, tekstów czy miesięczną moderację kanałów social media.

Agencja marketingowa: Agencje marketingowe zazwyczaj oferują rozliczenie projektowe. Koszty są ustalane na podstawie zakresu zadań i odpowiedzialności:

 • Obsługa jednego obszaru (np. reklamy, social media): 3-7 tys. zł netto/miesiąc
 • Kompleksowa obsługa (np. kilka kont reklamowych, content, kampanie promocyjne, automatyzacje): 25-80 tys. zł netto/miesiąc

Dodatkowe koszty: Nie zapominaj o dodatkowych kosztach marketingowych, takich jak budżet reklamowy, narzędzia analityczne, automatyzacja marketingu, webinarowe narzędzia czy budowa stron internetowych.

Tabela wynagrodzeń dla specjalistów in-house:

Stanowisko Wynagrodzenie brutto/miesiąc
Marketing automation 10-13 tys. zł
Content marketing 9-12 tys. zł
Performance marketing 10-15 tys. zł
Grafik 9-12 tys. zł
Menadżer ds. social media 10-14 tys. zł
UX Designer 9-12 tys. zł
Head działu digital 15-22 tys. zł

 

Agencja czy freelancer – kogo zatem wybrać do marketingu?

Wybór między agencją a freelancerem zależy od potrzeb twojej firmy. Jeśli potrzebujesz wszechstronnej strategii marketingowej i chcesz mieć pewność ciągłości projektu, agencja może być lepszym wyborem. Jeśli natomiast masz konkretny projekt lub budżet jest dla ciebie kluczowy, freelancer może okazać się idealnym rozwiązaniem.

Bez względu na to, kogo wybierzesz, najważniejsze jest, aby dobrze zrozumieć potrzeby marketingu twojej firmy i wybrać partnera, który najlepiej je zaspokoi.

Najczęstsze pytania

9

Jaką agencję marketingową wybrać?

Wybór agencji marketingowej zależy od konkretnych potrzeb twojej firmy. Możesz zdecydować się na agencję, która specjalizuje się w konkretnej dziedzinie, np. reklamy online, social media lub SEO. Ważne jest, aby agencja posiadała doświadczenie i referencje w obszarze marketingu twojej firmy. Możesz również porównać zalety i wady współpracy z agencją oraz freelancerem, aby podjąć najlepszą decyzję.

9

Kogo wybrać: agencję czy freelancerów?

Wybór między agencją a freelancerem zależy od wielu czynników. Agencja marketingowa ma zwykle większe zasoby, dostęp do zespołu specjalistów z różnych dziedzin oraz może zapewnić wsparcie w zakresie kompleksowej strategii marketingowej. Z drugiej strony, freelancerzy są często bardziej elastyczni i mogą dostosować swoje usługi do Twoich indywidualnych potrzeb. Warto dokładnie przemyśleć swoje potrzeby i cele, aby podjąć najlepszą decyzję.

9

Jakie są zalety współpracy z agencją marketingową?

Współpraca z agencją marketingową ma wiele zalet. Przede wszystkim agencja wygląda na obszarze marketingu twojej firmy, dzięki większej wiedzy i doświadczeniu. Agencja posiada również zespół specjalistów z różnych dziedzin, co oznacza, że możesz skorzystać z ich wiedzy i umiejętności w ramach kompleksowej strategii marketingowej. Agencja może również zapewnić większe zasoby i wsparcie w zakresie promocji twoich produktów lub usług. Współpraca z agencją może również przynieść korzyści w postaci profity financial, takie jak niższe koszty w porównaniu do zatrudnienia w etat. 

Podobało się? Zapisz się na newsletter

Autor wpisu

Konrad Jałoszyński

Digital Marketing Expert

Certyfikowany specjalista DIMAQ Professional, międzynarodowego standardu kwalifikacji digital marketingowych. Doradca Google i PFR w programie Firmy Jutra. Autor publikacji dla prasy branżowej np. nowymarketing.pl. Prelegent na wydarzeniach marketingowych. Juror w konkursach SGH na najlepsze prace dyplomowe z dziedziny e-marketingu.

Swoje ponad 10 letnie doświadczenie w marketingu zdobywał w pracy dla największych podmiotów, takich jak  Google, Visa, Toyota, Generali, Grupa BPS, a także licznych konsultacjach marketingowych prowadzonych dla swoich klientów. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt z sukcesem wdrożonych projektów internetowych oraz przeprowadzonych kampanii marketingowych. Na co dzień jako niezależny konsultant pracuje bezpośrednio z zarządami firm i kadrą managerską, pomagając w realizacji celów biznesowych w kanałach online.

   

Zobacz ostanie wpisy na blogu

7 skutecznych strategii marketingowych online dla małych firm w sektorze finansowym

7 skutecznych strategii marketingowych online dla małych firm w sektorze finansowym

Efektywne działania marketingowe dla branży finansowej. Kompleksowe i wieloaspektowe kampanie marketingowe pod wybrane grupy docelowe.
Ten artykuł podpowie Ci, jak kształtować swoje przyszłościowe plany w zakresie marketingu finansowego i jak podrasować swoje podejście zgodnie z aktualnym stanem rzeczy w branży. Opanuj sztukę strategii marketingowej z naszym kompleksowym przewodnikiem.

24 miesiące do podium w branży usług porządkowych

24 miesiące do podium w branży usług porządkowych

Poniżej prezentujemy case study marki eClear, która swoją działalność rozpoczynała od zera w 2014 roku, a dziś jest jedną z najlepiej zauważalnych w internecie firm z branży usług porządkowych. Siłą napędową działań z obszaru marketingu było wykorzystanie narzędzi SEO...