Wizytówka Google: Jak założyć? I dlaczego trzeba ją założyć?

Niezależnie od skali działalności firmy, wizytówka Google Moja Firma to obowiązkowy element budowania obecności marki w sieci. Jest on szczególnie istotny z punktu widzenia firm lokalnych. Z poniższego artykułu dowiesz się, wszystkiego, co musisz wiedzieć na temat swojej strony w katalogu firm Google.

 

Wizytówka Google Moja Firma: co to jest?

 

Google moja firma to narzędzie, które pozwala przedsiębiorcom tworzyć wizytówki prezentujące ważne informacje na temat ich firmy w wynikach wyszukiwania Google. Profil danej firmy może się pojawić, gdy użytkownik wpisze frazę odpowiadającą specjalizacji firmy wraz z konkretną lokalizacją, w której ta firma działa. np. Hydraulik Szczecin. Wtedy również lokalizacja siedziby firmy pojawi się na mapach Google.

przykład wizytówki google moja firma

Warto zaznaczyć, że narzędzie to jest bezpłatne. Każda osoba prowadząca firmę może założyć swoją wizytówkę w Google (a wręcz musi). 

Zalety posiadania wizytówki Google Moja Firma

Wizytówka Google to podstawowe narzędzie marketingu internetowego.

 

Poprawa lokalnego SEO

Jeśli zależy Ci na lokalnej promocji swojej firmy, wizytówka Google jest obowiązkowym elementem Twoich działań marketingowych. Pomijając fakt, że w wizytówce Google znajduje się link do Twojej strony (dodatkowa wartość z obszaru link-buildingu), Twoja firma wyświetla się w tzw. wynikach lokalnych Google. 

wizytówka Google w Google Maps

Oczywiście Twoja wizytówka musi być dobrze zoptymalizowana, aby się tutaj pojawiła. O tym będzie mowa w dalszej części artykułu.

 

Pokazywanie autorytetu firmy

 

Dzięki temu, że użytkownicy mogą zostawiać opinie, Wizytówka Google stwarza możliwość do zaprezentowania swojej firmy jako marki, której działania spotykają się z zadowoleniem klientów.

 

Wartościowe źródło wiedzy na temat użytkowników

 

Dzięki wizytówce Google Moja Firma możesz dowiedzieć się, jak wielu użytkowników trafia na Twoją firmę wpisując lokalne frazy. Dodatkowo możesz analizować ścieżki, po których trafiają na wizytówkę, jak również dowiedzieć się, jakie podejmują działania w jej obrębie. To doskonała porcja wiedzy, na podstawie której można optymalizować swój profil.

 

Łatwość promocji firmy

 

Ogromną zaletą wizytówek Google jest ich łatwość obsługi. Nie musisz być programistą ani marketingowcem, aby skutecznie promować swoją firmę za pomocą tego narzędzia. Każdą czynność tutaj wykonujesz z poziomu panelu Google. 

 

Budowanie dobrego wrażenia

 

Wizytówki same w sobie przedstawiają firmę w profesjonalnym świetle. Oprócz tego można do nich dodawać zdjęcia i grafiki, które pozwalają budować wizerunek profesjonalnej marki. Jak wiadomo, jedno zdjęcie wyraża więcej niż tysiąc słów.  

Stworzenie strony internetowej (ale tylko, gdy jeśli jej nie masz)

 

Jeśli Twojej firmy nie stać na stworzenie profesjonalnej witryny biznesowej, możesz spokojnie ją zaprojektować w Google Moja Firma. Wystarczy wybrać szablon i kolorystykę zgodną z Twoją marką, uzupełnić witrynę treścią, zdjęciami, by po chwili cieszyć się z estetycznie wyglądającej strony www, do której możesz nawet przypisać własny adres URL.

 

Jak krok po kroku założyć wizytówkę Google Moja firma?

Cały proces jest naprawdę prosty. Aby móc założyć wizytówkę Google Moja Firma musisz mieć swoje konto Google — to samo, którego używa się do logowania na pocztę Gmail, czy przeglądania Youtube.

 

 1. Logowanie się za pomocą swojego konta Google (Mamy nadzieję, że ten krok nie wymaga wyjaśniania).
 1. Następnie na tej stronie zakładamy wizytówkę Google, klikając zarządzaj teraz.
okno zakładania wizytówki Google

3. W kolejnym oknie podajemy nazwę naszej firmy.

podawanie nazwy firmy Google Moja Firma

4. Następnie wskazujemy branżę, w jakiej działa nasza firma.

Tworzenie wizytówki Google - kolejny krok
 1. W kolejnym kroku dodajemy lokalizację siedziby firmy. Warto ją dodać — poprawia to widoczność w lokalnych wynikach wyszukiwania.
Dodawanie lokalizacji siedziby firmy

6. Klikając przycisk dalej, przechodzimy do okna, w którym podajemy informacje na temat oferowania usług w domu lub w firmie klienta. Tutaj zaznaczamy zgodnie z rzeczywistością.

7. Teraz uzupełniamy dane kontaktowe. Jeśli masz stronę internetową, koniecznie wpisz jej adres w tym miejscu.

Dane kontaktowe wizytówka google

8. Ostatnim krokiem jest weryfikacja adresu lokalizacji Twojej firmy. Odbywa się to za pomocą tradycyjnego listu, który Google wysyła na podany przez Ciebie adres firmy.

Weryfikacja adresu firmy w google moja firma

Teraz pozostaje oczekiwanie na list od Google. Z reguły trwa to krócej niż 14 dni.

 

Optymalizacja wizytówki Google

 

Samo założenie wizytówki to dopiero pierwszy krok w drodze do poprawy lokalnej widoczności w wynikach wyszukiwania Google. Teraz należy ją odpowiednio zoptymalizować.

 

Uzupełnienie wszystkich danych na temat firmy

 

Ogólna zasada przy optymalizacji wizytówki w Google brzmi: Dodaj tak dużo informacji, jak to tylko możliwe. Trzeba obowiązkowo podać: 

 

 • Nazwę firmy;
 • Numer telefonu;
 • Adres działalności;
 • kategorię;
 • Opis;
 • Godziny pracy;
 • Pytania i odpowiedzi;
 • Zdjęcia, filmy, grafiki;

 

Ustawienie właściwej kategorii działalności

 

Ważnym elementem optymalizacji wizytówki Google Moja Firma jest ustawienie odpowiedniej kategorii głównej i kategorii dodatkowych działalności. Niestety nie da się tutaj wprowadzać swoich własnych kategorii. Należy wybrać z dostępnym propozycji w Google. 

 

Ważne, aby ustawione kategorie dokładnie odpowiadały profilowi działalności. Jeśli ktoś zajmuje się naprawą komputerów w Lublinie, wtedy na pewno należy dodać kategorię serwis komputerowy. Zwiększa to szansę na pojawienie się wizytówki, gdy ktoś z Lublina będzie szukał firmy zajmującej się naprawą komputerów w Lublinie.

 

Aby wprowadzić kategorie działalności, należy w panelu głównym wybrać informacje, a następnie wybrać kategorie odpowiadające działalności.

ustawianie kategorii w Google Moja Firma

Zamieszczenie dokładnego adresu firmy

 

Jeśli Twoja firma działa stacjonarnie, niezwykle ważne jest dodanie konkretnego adresu, pod którym prowadzisz działalność. Dzięki temu Twoja wizytówka będzie pojawiać się liście wyników wyszukiwania, gdy użytkownicy wpiszą frazy typu: “Restauracja Chińska Warszawa”.

Pamiętaj jednak, że jeśli miejscem działalności jest Twój domu, podanie konkretnego adresu może skutkować 

 

Dodawanie wpisów 

 

Google udostępnia przedsiębiorcom rubrykę, w której właściciele firm mogą dodawać ważne aktualizacje na temat firmy. Warto wykorzystywać tę formę promocji, bo ona pokazuje użytkownikom, że firma prowadzi aktywną działalność w internecie. 

 

Prezentowanie opinii od zadowolonych klientów

 

Wspomnieliśmy już o znaczeniu opinii klientów w wizytówce Google. Warto zadbać o to, by było ich jak najwięcej. Jeśli chcesz zwiększyć ilość ocen w Google Moja Firma, możesz wysyłać klientom gotowy link do oceny Twojego biznesu — zostawienie opinii nic nie kosztuje użytkownika. Tobie za to bardzo pomaga.

link do zostawienia opinii w Google Moja Firma

Pamiętaj, by nie zwlekać z tym — klienci z biegiem czasu są mniej skłonni do dzielenia się swoimi wrażeniami na temat firm.

 

Mamy nadzieję, że dzięki powyższym wskazówkom sprawisz, że Twoja wizytówka Google wyróżni się na tle konkurencji. Wykorzystując wszystkie możliwości płynące z posiadania własnego profilu firmowego w wyszukiwarce, z czasem zaczniesz obserwować większe zainteresowanie Twoją firmą wśród klientów.

Podobało się? Zapisz się na newsletter

Autor wpisu

Konrad Jałoszyński

Digital Marketing Expert

Certyfikowany specjalista DIMAQ Professional, międzynarodowego standardu kwalifikacji digital marketingowych. Doradca Google i PFR w programie Firmy Jutra. Autor publikacji dla prasy branżowej np. nowymarketing.pl. Prelegent na wydarzeniach marketingowych. Juror w konkursach SGH na najlepsze prace dyplomowe z dziedziny e-marketingu.

Swoje ponad 10 letnie doświadczenie w marketingu zdobywał w pracy dla największych podmiotów, takich jak  Google, Visa, Toyota, Generali, Grupa BPS, a także licznych konsultacjach marketingowych prowadzonych dla swoich klientów. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt z sukcesem wdrożonych projektów internetowych oraz przeprowadzonych kampanii marketingowych. Na co dzień jako niezależny konsultant pracuje bezpośrednio z zarządami firm i kadrą managerską, pomagając w realizacji celów biznesowych w kanałach online.

   

Zobacz ostanie wpisy na blogu

7 skutecznych strategii marketingowych online dla małych firm w sektorze finansowym

7 skutecznych strategii marketingowych online dla małych firm w sektorze finansowym

Efektywne działania marketingowe dla branży finansowej. Kompleksowe i wieloaspektowe kampanie marketingowe pod wybrane grupy docelowe.
Ten artykuł podpowie Ci, jak kształtować swoje przyszłościowe plany w zakresie marketingu finansowego i jak podrasować swoje podejście zgodnie z aktualnym stanem rzeczy w branży. Opanuj sztukę strategii marketingowej z naszym kompleksowym przewodnikiem.

24 miesiące do podium w branży usług porządkowych

24 miesiące do podium w branży usług porządkowych

Poniżej prezentujemy case study marki eClear, która swoją działalność rozpoczynała od zera w 2014 roku, a dziś jest jedną z najlepiej zauważalnych w internecie firm z branży usług porządkowych. Siłą napędową działań z obszaru marketingu było wykorzystanie narzędzi SEO...